BURAK ALKAYA'NIN YENİ YAZISI

Burak Alkaya yazdı: Herkes Gider, Biz Kalırız !

BURAK ALKAYA'NIN YENİ YAZISI
BURAK ALKAYA'NIN YENİ YAZISI Serdar BURSALI
Advert

Temsilcimiz Kahramanmaraşspor hafta sonu Balıkesirspor ile karşılaştı. Gayet güzel havada oynanan maçın dostluk havasında geçmesi bekleniyordu.
Temsilcimiz için pek bir anlamı olmayan bir karşılaşma olacaktı. Çünkü ekibimizin haftalar öncesinden küme düşmesi kesinleşmişti.
Ancak Balıkesirspor için çok anlamı olan bir karşılaşmaydı. Çünkü Balıkesirspor, PTT 1. Ligden Süper Lige çıkma mücadelesi veriyor, bu zorlu dönemde hayati öneme sahip karşılaşmalara çıkıyordu.
Bu zorlu maçlardan birisi de ligin 35'inci haftasında oynayacağı Kahramanmaraşspor deplasmanıydı.
Ligin başında 2 takımın ligin yeni ekipleri olması, renklerinin aynı olması, ayrıca ilk yarıdaki maçta Balıkesirspor taraftarının: "Balkes, Edeler El Ele" şeklindeki sloganı kardeşliği artırmıştı.
Hatta o maçtan sonra sosyal medyada 2 takım taraftarları kardeşlik mesajları vermişler, birçok yeni dostluk kurulmuştu.
Hatta Kahramanmaraşspor taraftarı birçok ortamda ligde şampiyonluk yolunda Balıkesirspor'u desteklediğini bu maçın haftalar öncesinden ifade ediyordu. Karşılaşma bu havada oynanacaktı.
Kahramanmaraşspor, bir önceki hafta ise kardeş şehrin takımı 1461 Trabzon ile berabere kalmış, 1461 Trabzon'un küme düşmesine neden olmuştu.
O karşılaşma da ortaya koyulan mücadele, tüm spor kamuoyu tarafından takdirle karşılanırken "Bu takım madem böyle mücadele ediyor, peki bu zamana kadar neredeydi?" sorusunu akıllara gelmişti.
Doğal olarak da akıllara şike, teşvik gibi suç unsurları gelmişti. Hafta içerisinde de takımdan ayrılacağı kesinleşen 7 oyuncunun izinler iptal edilmiş, Balıkesirspor maçı için antrenmanlara çıkmaları akıllardaki soru işaretlerini fazlalaştırmıştı.
Bu maçın ardından ise diğer kardeş takım diyebileceğimiz Balıkesirspor maçı vardı. Maç bu koşullar altında başlayacaktı. Maç öncesinde tribünler her 2 takımı da "El Ele" tribüne çağırmıştı. Ancak Kahramanmaraşsporlu futbolcular adeta küsmüş çocuklar gibi tribünlere gelmemişlerdi.
Sanki Balıkesirspor’ un tribünlere çağırılmasına kızmışlardı.
Karşılaşma başlamıştı. Kahramanmaraşspor karşılaşmaya iyi başlamış, daha 6'ıncı dakika Razak ile gol bulup, 1-0 öne geçmişti.
Ardından birçok pozisyonlar bulmuş ve değerlendirememişti. Oyuna bakıldığı zaman sanki şampiyonluğa oynayan Kahramanmaraşspor’du.
Tribünlerde bu duruma bir hayli sinirlenmişlerdi.
Tribünün düşüncesi sezon boyu böyle oynasaydık, düşmezdik, şeklindeydi.
Tribünlerin bir diğer tepkisi ise bu mücadelenin "Kardeş Takım" Balıkesirspor'a karşı olmasıydı.
Tabi ki sahadaki futbolcu rakip seçmeden mücadelesini yapacaktı.
Ancak sezon boyu pek bir varlık gösteremeyen futbolcular ne oldu da böyle ölümüne mücadele gösteriyordu.
Maçta dakikalar ilerledikçe tribünlerden tepki artıyor, "Şike Şike" tezahüratları yükseliyordu.
Tribünlerin şikeden kastı futbolcular değildi. Yönetimi işaret ederek onları suçluyordu.
Futbolculara alacaklarının ödeneceği vaadiyle ölümüne mücadele edin tembihi yapılmış olabileceği düşünülüyordu.
Bu takımın bu sezon başına ne gelmişse yönetimin yetersiz kalmasındandı ve başarısızlığının faturası da doğal olarak bu o yöneticilere kesilmişti.
Maçın son dakikalarına doğru Balıkesirspor 2 gol bularak öne geçmiş ve büyük bir sevinç yaşamıştı. Her 2 takımın taraftarları da sevinmişti. Hakem Suat Arslanboğa'nın son düdüğü ile Kahramanmaraşsporlu bazı futbolcular formalarını yere atmış, birçok futbolcu tribünlerle sözlü kavgaya girmişti.
Ancak o forma kutsaldı, yerlerde sürünmezdi. Bunu unutmuşlardı. Adeta ekmek yediği yere ihanet etmişlerdi.
Hal böyle olunca da taraftarlardan oldukça yoğun bir tepki almışlardı. Maç sonu basın toplantısına da hep birlikte gelmeleri ise adeta suçlarını kabullenip, savunmaya geçmişlerdi.
Basın toplantısında yapılan açıklamalarda bir hayli ilginçti.
Bazı Kahramanmaraşspor taraftarlarının rakip takımın kaldığı oteli ziyaret edip, rakip teknik direktör ve rakip futbolcularla fotoğraf çekilmesinden ve sosyal paylaşım sitesinden bunun paylaşılmasından şikâyetçilerdi.
Peki, sosyal paylaşım sitelerinde bu kadar takip edilen taraftarların uzun zamandır Balıkesirspor taraftarları ile kardeşlik içeren karşılıklı paylaşımları neden görülmemişti?
Böyle bir durumla karşılaşılacağı bilinmiyor muydu? Ayrıca taraftarlar sadece Balıkesirspor heyeti ile değil, Kahramanmaraş'a gelen diğer takımların ekipleriyle de fotoğraflar çekinilip, paylaşımlar yapılmıştı ve bu da gayet misafirperverce bir harekettir.
Bu tepki o zamanlar neden verilmedi? Peki, bunların hepsinde haklıydınız da tepkinizi formaları yere atarak mı verecektiniz? Tribünlerle sözlü kavgalara girerek mi tepki verecektiniz? Bunlar gibi daha pek çok soru sorulabilir.
2 yıllık şampiyonluk da sizler saha da terinizle mücadele vermişseniz, tribünlerdeki insanlarda pek çok fedakârlık yaparak maçlara gelmişlerdi.
2 yıllık başarı da en büyük pay onlarındır. Bu 2 yıllık şampiyonlukta maddi ve manevi pek ha yaşayamadığınızı dile getiriyorsunuz, peki tribünlere verdiğiniz bu tepkileri neden sizlere bu hazzı yaşatamayanlara vermiyorsunuz? Kendilerinizi nasıl savunacağınızı bilmiyorsunuz.
Her ne olursa olsun, taraftar haklıdır. Çünkü o taraftar tek beklentisi sizlerden iyi futbol bekleyerek maçlara geliyor.
Yağmur, çamur dinlemeden her maçta tribünlerdeki yerini alıp, sesi kısılana kadar sizlere tezahürat yapıyor.
Bu durumda da siz ne olursa olsun, o taraftarın beklentisini yerine getirmek için elinizden geleni yapacaksınız. O taraftarlar sizden önce de vardı, sizden sonra da olacaklar. O beğenmediğiniz taraftarlar formayı yere atan futbolcu görmek istemiyor.
O formayı yere atarak, 3 yıldır sizlerin mücadelesini takdir eden ne kadar kişi varsa, o insanların sevgisini ve saygısını kaybettiniz. Bir şehrin takımının forması, her ne olursa olsun yere atılamaz. Buna kimsenin hakkı yoktur.
Siz formayı yere atan futbolcular elbet bir gün gideceksiniz. O taraftar sonuna kadar kalacak.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LİDER KOÇ KAHRAMANMARAŞSPOR'DA
LİDER KOÇ KAHRAMANMARAŞSPOR'DA
SAFA MEMNUN KAHRAMANMARAŞSPOR’DA
SAFA MEMNUN KAHRAMANMARAŞSPOR’DA