Advert

K.MARAŞSPOR'DA OYUNCULARA HAKEM SEMİNERİ

Alpedo Kahramanmaraşspor ve Kahramanmaraş Gençlerbirliği oyuncuları Kahramanmaraşspor Store da hakemler tarafından eğitim seminerinde oyun kuralları ve hakemler hakkında bilgi aldılar.

K.MARAŞSPOR'DA OYUNCULARA HAKEM SEMİNERİ
K.MARAŞSPOR'DA OYUNCULARA HAKEM SEMİNERİ Serdar BURSALI

Kahramanmaraş Bölgesi Ulusal Hakemi Ali Karatutlu, Kahramanmaraşspor store’de Alpedo Kahramanmaraşspor ve Kahramanmaraş Gençlerbirliği sporcuları ile bir araya geldi.

Genç sporcular, futbol kuralları hakkında bilgi veren Karadutluyu dikkatle dinleyerek profesyonel futbolun inceliklerini öğrendi. Kahramanmaraşspor store’de düzenlenen seminere, Alpedo Kahramanmaraşspor ve Kahramanmaraş Gençlerbirliğinde eğitim gören 40-45 sporcu katıldı. Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı Serdar Bursalı ve Alpedo Kahramanmaraşspor Altyapı koordinatörü Ruhi Bilgi ve alt yapı antrenörlerinden Zülküf Kara’nın da katılım sağladığı minik seminerde gençler saha içerisinde hakemlere karşı nasıl davranılacağı, oyun içerisinde yapılan yanlışları, hataları, oyun kurları, ofsayt pozisyonları gibi önemli saha olayları hakkında sporculara bilgiler verildi.

Kahramanmaraş Bölgesi Ulusal Hakemi ve Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Ali Karatutlu öncülüğünde verilen eğitimde Karatutlu, Hakemlerinde hata yapabileceğini ve Hakemlerinde bir insan olduğunun altını çizdi.

Ulusal Hakem Karatutlu, minik futbolculara verdiği bilgilerde, hakemlerin de insan olduğunu, bazen hata yapabileceklerini ancak önemli olanın iyi niyetli olmaları olduğuna dikkat çekerek, “Mümkün olan her durumda hakem, yardımcı hakemle göz temasını koruyarak, oyunu kendisi ile yardımcı hakem arasında tutmayı ilke edinmeli. Hakemler de hata yapabilir ama insan olduğu asla unutulmamalı. Yanlış kararlara itiraz edin ama her karara da itiraz ederek takımınızı eksik bırakmayın” diyerek ikazlarda bulunarak Uygulamalı olarak Ofsayt, korner ve faul gibi oyun içerisi kurallar hakkında uygulamalı olarak eğitim verdi.

“HER HAKEM HATA YAPABİLİR”

Seminerde konuşan Ulusal Hakem ve TFFHGD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ali Karatutlu, Maçların başlamadan önce hakem kontrolünün önemli olduğuna dikkat çekerek, “Maçlarda tekmelikler kullanmak zorundasınız. Hakem müsabaka başlamadan önce tekmeliği kontrol eder. Tekmeliği olmayan oyuncu asla müsabakaya giremez. Tekmelikler sağlık açısından çok önemli. Sahada yüzük, kolye ve bileklik gibi şeyleri asla takamıyoruz. Bunları müsabaka öncesi çıkartıyoruz” dedi.

Hakemlerin sahada kuralları uygulayan tek yetkili kişi olduğuna da vurgu yapan Karatutlu, “Yardımcı hakemler ona sadece yardım eder. Tabi Hakemlerde hata yapmıyor mu. Tabide yapıyor. Hakemler de hata yapabilir ama insan olduğu asla unutulmamalı. Hata yapmalarından ziyade bence önemli olan iyi niyetli olması. Ben bir Hakem olarak maçta kasıtsız hata yapmış ve sonradan hatamın farkındalığı ile akşam evimde yastığa başımı koyup gönül rahatlığı ile uyuyorsam ne mutlu bize, tam tersi ise vicdan hesabı çeker ve uyuyamaz. Bu nedenle Saha içerisinde karar vermede tek yetkili hakemdir. Hakem bir maçı tatil edebilir, oyunu durdurabilir, sakatlanan oyuncuyu tedavi edilmesi için saha dışına çıkarabilir, doktoru saha içine alabilir. Hakem bazı şeylerde asla sorumlu tutulamaz. Örneğin müsabakayı tatil etti. Kulübün alacağı maddi ve manevi zararlardan asla sorumlu tutulamaz. Yardımcı hakemlerin görevleri ise hakemin göremediklerine kanaat getirir.  Mesela bir hakem 2 dakika uzatma gösterdi. Duraklama süresi içinde sakatlanma oldu bundan sonraki kalan dakikaları oynatmak zorunda. Diyelim ki sakatlanma 3 dakika sürdü. Hakemler olarak bu 3 dakikayı oynatmak zorundayız” diye konuştu.

OFSAYT’I DETAYLARIYLA ANLATTI

Futbolun en çok tartışılan kuralı ofsayt konusuna da değinen Karatutlu, en çok zorlandıkları konunun ofsayt ve goller olduğu söyledi. Karatutlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gol yapmak için hiçbir ihlal yapmamış olmanız lazım. Eğer ben kaleye gol atacaksam, hiçbir ihlal yapmamış olmam lazım. Kaleciye faul yapmamış olmam lazım, elle gol atmamış olmam lazım, ofsayt olmaması lazım. Gol olabilmesi için topun tamamının içeri giriş olması gerekir. Top kale çizgisini tamamen geçtikten sonra bizde gol çizgisine doğru koşuyoruz. Biz yardımcı hakemlerin en çok zorlandığı, yardımcı hakemlerin kalitesinin ortaya çıktığı kural gol ve ofsayttır. Eğer bir oyuncu rakip kale çizgisine toptan veya sondan ikinci savunma oyuncudan daha yakınsa ofsayttadır. Ofsaytta kalmamak için ya topun gerisinde kalacağız yada defans oyuncusunun gerisinde olacağız. Mesela ceza sahası içinde kimse yok sadece kaleci var. Biz önümüzdeki oyuncuya pas verirsek ofsayt olur. Bir pozisyonda ofsayt olmamak için oyuncu eğer kendi topu ile giderse ofsayt vermiyoruz. Bizim yardımcı hakemler olarak bir sistemimiz var. ‘Bekle, bekle, bekle, gör’ acele etmiyoruz. Çünkü skorun neticesini, pozisyonun devamını görmek adına bekliyoruz, bekliyoruz, bekliyoruz ondan sonra karar veriyoruz. Sadece ofsayt pozisyonunda olmak ofsayt değildir. Ne zaman aktif alana girildi ve topla oynandı veya rakibe müdahale edildi o zaman ofsayt olarak değerlendiriyoruz. Yani siz ofsayt pozisyonunda iseniz hiç karışmayın, bekleyin” diyerek uyarılarda bulundu.

“BURADAN ÇIKAN SONUÇ VE ÖNLEMLERİ HAKEMLERE DE ANLATACAĞIM”

Futbolcu arkadaşlarımızın soruları veya hakemler konusundaki şikayetleri de üzerinde durarak, buradan çıkan sonuçları ve şikayetleri not aldığını ifade eden Ulusal Hakem ve TFFHGD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ali Karatutlu, “Biz TFFHGD Kahramanmaraş Şubesi olarak hafta da bir, ayda bir araya gelerek Eğitim semineri düzenliyoruz. Bu eğitim seminerlerinde sizlerin yaşadığınız olayların bir daha yaşanmaması adına ve hakem hataları ve nerelerde hata yaptıkları hatalar adına onlara bu konuları eğitimde dile getireceğim ve değerlendireceğiz. Amaç 90 dakika oynanan futbol maçında seyirciye daha hoş futbol seyrettirmek ve karşılıklı olarak hakem futbolcu ilişkisini düzenlemek, iki tarafın da hata yapmamasını sağlamak”dedi. Karatutlu’nun konuşmasının ardından seminer, genç sporcuların sorularının cevaplanması sonrası son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MUHAMMED ENES YILMAZ KAHRAMANMARAŞSPOR'A 1,5 YILLIK İMZAYI ATTI!
MUHAMMED ENES YILMAZ KAHRAMANMARAŞSPOR'A 1,5 YILLIK İMZAYI ATTI!
SON DAKİKA : İŞTE FORMA ÖDEMESİ YAPANLARIN LİSTESİ!
SON DAKİKA : İŞTE FORMA ÖDEMESİ YAPANLARIN LİSTESİ!